Історія бібліотеки для дітей

Як часто ми не усвідомлюємо справжньої ціни і вартості книг, з яких черпаємо наснагу до праці і творчості, любові і життя. Адже книга у всі віки була і буде духовним скарбом нації, джерелом її немеркнучої історії. Скільки б літ не виділила доля людині , скільки б поколінь не пройшло вздовж і впоперек безмежними просторами України, кожен із сущих залишить свій неповторний слід в історії держави, в історії краю, в історії роду, залишиться у пам’яті нащадків. А вони в майбутньому перегорнуть сторінки написаних і ненаписаних книг, впишуть рядки і своєї біографії. Так було і так буде завжди…
Ніхто не може достеменно стверджувати, коли з’явилася перша книга, а тим паче бібліотека.Можна сказати, що бібліотеки – це своєрідні архіви історії краю, обереги його минулого.
Обслуговування дитячого населення книгою в Новому Бузі почалося зразу після визволення міста від німецько-фашистських загарбників. В 1944-1945р.р. дітей обслуговували в районній бібліотеці для дорослих, де був спеціальний дитячий відділ. Обслуговування вела Лебедик Катерина Свиридівна, яка з відповідальністю ставилася до прочитаного дітьми, влаштовуючи строгу перевірку: чи уважно читали, чи все зрозуміли з прочитаного. Так ставали справжніми активістами бібліотеки.
На календарі 1946 рік. Приміщення бібліотеки зовсім невелике, всього одна кімната, вхід загальний, стіл видачі стояв в читальному залі бібліотеки для дорослих, розташоване по вулиці Леніна. Спочатку бібліотекарі книги збирали у різних установах, частину подарували навчальні заклади міста Миколаєва і впорядкували всього 5тисяч екземплярів. Для дітей молодшого шкільного віку було дуже мало літератури. Але як же вони були потрібні дітям! Небайдужі до знань, вони були не тільки постійними читачами бібліотеки, а й учасниками літературних вечорів та читацьких конференцій.
Першим директором дитячої бібліотеки була Віселіна Поліна Іванівна з 1949року - це дуже енергійна, всебічно розвинута людина, відповідальна, толерантна, справжній професіонал своєї справи. Чималий вклад внесла Поліна Іванівна в організацію бібліотечної справи.

На фото: Віселіна Поліна Іванівна –Перший директор дитячої бібліотеки 1949-1981р.р.
Поряд з Поліна Іванівною свої тепло і частинку душі віддавали дітям Поцілуйко Жанна Олександрівна та Мельник Раїса Іванівна. В ті часи бібліотеки, як і інші освітні заклади у будь-які віки та епохи сповідували ту ж ідеологію, що і держава, якій вони були підпорядковані. Однак, крім ідеологічної пропаганди, Поліна Іванівна разом з бібліотекарями пропонували читачам шедеври літературного мистецтва, доносили до дитячих сердець правду про минуле і сучасне, змушували замислитись кожного небайдужого над буттям.
Розширювалося і впорядковувалося приміщення бібліотеки, вже в 1951 році бібліотека для дітей отримала окреме приміщення по вулиці Леніна. З метою поліпшення обслуговування юних читачів і приближення книги до місця навчання бібліотекою було організовано 12 пересувок (школах, в яких не було бібліотек) і 3 обмінних пункти. В 1955 році крім абонементу мала затишний читальний зал, який відкрився на вимоги активних читачів бібліотеки А.Лісової, Л.Кушнір, М.Букалова та інших (всього 22 підписи). Налічувалось 14 тис. екземплярів книжок художньої, науково-популярної, технічної, сільськогосподарської та іншої літератури. Його комплектування здійснювалося не тільки з облбібколектора, але й через місцеві книжкові магазини.


Закупка літератури
З ростом книжкового фонду зростає і кількість читачів. На той час бібліотека налічувала 858 постійних читачів, число яких з кожним днем зростало. Книжковим фондом користуються не тільки учні Новобузьких шкіл, вчителі, батьки, але й слухачі педучилища, технікуму механізації сільського господарства, школи колгоспних зооветкадрів. З 1958року Жанна Олександрівна працює на філії, на її місце прийнята зовсім юна, тендітна дівчина, яка доклала чимало праці і енергії до роботи - Іванова Ольга Митрофанівна(Гаркавенко), яка щойно закінчила культосвітнє училище за професією “бібліотекар” з відзнакою. 
На фото: Іванова Ольга Митрофанівна (Гаркавенко)- зав. читальним залом

Вже займаючи посаду завідуючої читальним залом продовжила навчання в Харківському інституті культури. Бібліотека стала рідною ще з початкових класів. Улюблена робота - обслуговування читачів та пропаганда дитячих книг, які були улюбленими ще з дитячих років.
Іванова Ольга Митрофанівна(Гаркавенко) (зав.чит.залом),
Віселіна Поліна Іванівна (директор 1949-1981), Мельник Раїса Іванівна (зав.абонементом)
(зліва направо)

Бібліотекарі велику увагу приділяють вихованню молодого поколінню-майбутніх будівників суспільства. Бібліотека зміцнює зв’язки з райкомом комсомолу, будинком піонерів, будинком культури. З’являється досвід спільного проведення зимових канікул школярів, «Тижня дитячої та юнацької книги», Міжнародного дня захисту дітей, проводилися різні заходи в кінотеатрах перед дитячими сеансами, у літній час відкривали «Зелені читальні» .
Віселіна Поліна Іванівна(директор 1949-1981),
Іванова О.М. (Гаркавенко)(зав.чит.залом),
Маричєва Л.(зав. шкільним відділом райкому
комсомолу, голова бібліотечної ради)
(зліва направо)



Петринець К.О.(директор будинку піонерів)
Віселіна Поліна Іванівна(директор 1949-1981),
Іванова О.М.(Гаркавенко)(зав.чит.залом)
Кожний рік, коли під промінням весняного сонця сходить сніг з полів, коли прилітають птахи, починаються «Книжкові іменини». Бібліотека спільно з школами міста, піонерськими і комсомольськими організаціями, Будинком культури готували ряд заходів. Кожний рік «Тижня» присвячувався певній темі. Протягом «Тижня дитячої та юнацької книги» розповідали дітям про завдання радянської дитячої літератури, її досягнення, про піклування партії та уряду за дітей. Бібліотекою влаштовувались книжкові виставки. Наприклад: «Піонер-всім дітям приклад», «Птахи – наші друзі», «Ми – вірна зміна твоя, комсомол», «Т.Г.Шевченко-дітям», голосне читання «Твій друг Хозе», проводились читацькі конференції, літературні ігри, вікторини, диспути: «Поговоримо про героїв книг і нас самих». Тижні проходили з великим творчим піднесенням дітей, які приймали участь у його проведенні. Найактивнішими учасниками були: Курдіяш, Сухорукова, Остапуха, Яценко О., Дібрівна Л.(ЗОШ №7), Гвоздьова Т.(ЗОШ№1), які виступали на ранках з художнім читанням віршів та оповідань.
В 60-і роки дитячу бібліотеку було відокремлено від бібліотеки для дорослих. Фонд налічував більше 30 тисяч примірників.
Ольга Митрофанівна зберегла спогади про ті часи: “Одним із напрямків нашої роботи – надання методичної допомоги всім, хто працює з дітьми і підлітками: нас радо зустрічали на семінарах сільських і шкільних бібліотекарів, старших піонервожатих району, на засіданнях педагогічних рад у школах. У пам’яті збереглися прізвища багатьох людей, з ким доводилося співпрацювати. Хочу наголосити, що навколо бібліотеки завжди гуртувалися, з нами завжди працювали люди небайдужі, творчі. Бібліотекар був почесною людиною в місті, його поважали і до нього прислухались”.

Семінари бібліотечних працівників


Обмін досвідом в м. Казанка.
Поліна Іванівна Віселіна директор Новобузької бібліотеки для дітей (справа). Директор Казанківської бібліотеки для дітей (зліва).

Робота бібліотеки не стояла на одного місці, а весь час бібліотекарі використовували все нові форми і методи роботи для своїх читачів. Однією з таких став - усний журнал. Їх тематика була найрізноманітнішою, відповідала подіям дня. Скажімо: «Велика хімія», «Їх подвиги в пам’яті вічні». Цікавими для дітей були заочні подорожі і КВК, полюбляли і брали активну участь в обговоренні книг, читацьких конференціях по прочитаних книгах, оглядах літератури, вікторинах, пізніше бібліотечних уроках, хвилинках, вечорах поезії. Під час таких заходів у кімнатах панував великий накал емоцій, особливий дух при здійсненні «суду над фашизмом», громадське звинувачення в особі самих читачів, на заходах були присутні справжні свідки, жертви страшних подій.
Робота бібліотеки для дітей була плідною, що підтверджує комісія Міністерства культури, яка в 1964р. рекомендувала узагальнити досвід роботи з ідейно-морального виховання школярів на рівні Республіканської дитячої бібліотеки. Іванову О.М.(Гаркавенко) було з 15.09.1964р. переведено в методичний відділ обласної дитячої бібліотеки.
В 1975 році було завершено будівництво двоповерхового приміщення, збудованого за типовим проектом, яке розміщено по вулиці Леніна,45 - в центрі міста. Районна бібліотека для дітей зайняла ІІ поверх нового просторого приміщення, де розташована і по цей день. Площа становить 260 квадратних метрів. Зросла бібліотека, а разом з тим збільшились обсяги робіт. Та з цього тільки раділи справжні фахівці своєї справи: директор дитячої бібліотеки П.І.Віселіна, старші бібліотекарі Г.С.Дирда, О.А.Кривошея, бібліотекар Т.Г.Заблоцька, бібліограф С.В.Воротинцева . Бібліотечний фонд виріс до 34794тис. екземплярів книг, 2500 читачів, відвідувань за рік -30тис., книговидача 72500примірників. До послуг юних читачів два читальних зали, оформлених актуальними виставками. Зміцніла матеріально – технічна база закладу. Влаштований куточок «Дивіться, слухайте, читайте», де діти можуть подивитися телевізійну передачу, слайди, діафільми, почитати газети та журнали. В читальних залах оформлено «Читацьке довідкове бюро», де читачі знайдуть книги довідкового характеру. Кожного дня бібліотеку відвідує велика кількість читачів, серед яких відмітимо першокласниць В.Ігнатченко та Р.Гриценко, другокласників А.Альбертін і О.Олійника, групу семикласників: А.Завтур, Крижанівський С., Павловський М., Віселіна Л., Рагуліна Л. Всі вони багато читають.
В 1975 р. розпочався процес централізації бібліотечної системи з метою поліпшення бібліотечного обслуговування району, максимального задоволення зростаючих потреб читачів, розвитку інформаційної та довідково-бібліографічної діяльності бібліотек. Об’єднання територіально відокремлених бібліотек в єдиний заклад підвищило роль центральної бібліотеки в керівництві бібліотечно-бібліографічними процесами, в організації роботи всієї системи і надало Центральній бібліотеці статус методичного і культосвітнього центру для всіх бібліотек. До Новобузької централізованої бібліотечної системи увійшли всі бібліотеки району. На час централізації фонд бібліотеки для дітей становив 32056тис.екземплярів.
На чолі центральної районної бібліотеки для дітей стала Мирна Людмила Іванівна, яка пропрацювала на цій посаді 13 років. З 1981 по 1994р.р.
Мирна Л.І. була вимогливою жінкою, потребувала від колег дисципліни, повної самовіддачі. Вона займалася придбанням нових меблів для бібліотеки - столів, стільців, створювала затишок і хороші умови для відвідування читачів. Незважаючи на твердий характер на роботі, Людмила Іванівна завжди піклувалась про побутові умови своїх підлеглих, допомагала в особистих негараздах своїх працівників.



Л.Мирна - заступник директора районної бібліотеки для дітей (1981-1994)
Під час роботи в бібліотеці.
В бібліотеках системи працювало багато молодих енергійних працівників, які прийшли до бібліотеки після закінчення вищих та середніх учбових закладів.
Тому актуальними були такі методичні заходи: “Школи молодого бібліотекаря”, “Посвячення в бібліотекарі”. Молоді бібліотекарі переймали досвід своїх наставників: часто проводили усні журнали, читацькі конференції , огляди літератури, були присутніми на семінарських заняттях.
У дитячій районній бібліотеці працює клуб «Юний політінформатор», який об’єднує учнів 7-8класів, котрі цікавляться неспокійним ритмом життя планети. Клуб веде бібліотекар Г. С.Дирда. Члени клубу регулярно збираються на заняття, обмінюються думками, виступають перед товаришами з невеликими повідомленнями, рефератами, оформлюють і поповнюють новою інформацією стенд «День планети». Одна з найактивніших відвідувачів клубу, а також політінформаторів в класі, є – Людмила Бакланова. Для читачів різних вікових груп складаються індивідуальні рекомендаційні списки літератури про історію піонерської організації, про піонерів-героїв оформлені тематичні папки «Про справи піонерів». На абонементі дитячої бібліотеки працювали дві групи по інтересах «Любителі військової справи», який веде старший бібліотекар Г. С.Дирда для учнів 5-8 класів, а для учнів 1-4класів «Юні патріоти»-веде старший бібліотекар О.А.Кривошея. Для юних читачів створений краєзнавчий куточок, де зібрані всі матеріали про рідний край. Робота бібліотекарів направляється на залучення дітей до систематичного користування бібліотекою, розширення та поглиблення читацьких інтересів. Найактивніших читачів і учасників масових заходів нагороджено грамотами та книгами. У 80-х роках книжковий фонд незначно, але зменшився, у 1989 він становить 32252тис. екземплярів.
… Минав час, змінювалася країна, визначались інші пріоритети, стрімко стали впроваджуватись в життя країни новітні технології. Спостерігається спад читачів в бібліотеках. Це питання хвилює не тільки бібліотекарів, але й вчителів. З цією метою в бібліотеці для дітей відбуваються засідання районного методоб’єднання вчителів та бібліотекарів, на якому вирішуються питання про інтенсивніше відвідування бібліотек та додаткове читання.
Просторе, світле приміщення з великими вікнами містило в собі численні книжкові скарби, нові надходження літератури були справою регулярною і стабільною. Але згодом, під впливом суспільних змін у державі, переходу на ринкові відносини бібліотечна справа почала занепадати. З причини недостатнього фінансування галузі книжкові фонди стали комплектуватися епізодично і в недостатньому обсязі, коштів на підписку періодики майже не виділяли, фонди стрімко застарівали, штати скоротилися. В бібліотеці працює три одиниці: О.А.Кривошея - бібліотекар старшого відділу обслуговування та Л.В.Торопчина – бібліотекар молодшого відділу обслуговування, до того ж в життя увірвалися зовсім інші носії інформації – телевізори, відео програвачі. Ось в такий непростий час у 1994 році заступила на посаду заступника директора центральної районної бібліотеки по роботі з дітьми – Леонова Надія Юріївна – досвідчений фахівець, завжди намагалася знаходити для своїх читачів відповідь на будь-які запитання, з якими вони приходили до бібліотеки. Професіоналізм, обов’язковість, принциповість – основні риси її характеру. З 1994р. по 1996р. вона очолювала бібліотеку для дітей.
В 1996 році на посаду заступника директора по роботі з дітьми заступила – Лариса Дмитрівна Астраханцева, яка займала дану посаду до 2004року. До цього Лариса Дмитрівна займала посаду методиста центральної районної бібліотеки для дорослих. Як керівник Лариса Дмитрівна була принциповою, справедливою, завжди найбільше цінувала щире людське спілкування і спілкування з книгою.


Заступник директора по роботі з дітьми
Астраханцева Л.Д. (1996-2004)
Лариса Дмитрівна зрозуміла, що потрібно розширювати спектр послуг для користувачів, запроваджувати платні послуги, самим заробляти кошти на придбання нової літератури, для чого запис користувача до бібліотеки становив 1грн. раз на рік, поєднувати традиційні джерела інформації – книги, з новітніми.
Нехай не легко, не в великій кількості, але бібліотека комплектується новою літературою. Книжковий фонд становить у 1996р.- 26006тис.примірників. Бібліотекарі обслуговують 1800користувачів.
Серед стелажів та книжкових полиць завжди працюють ентузіасти своєї справи готові завжди служити гідами в безмежному книжковому світі, незважаючи на економічні негаразди, холодне приміщення. Конференції, діалоги, зустрічі, круглі столи, конкурси, ігри – це далеко не повний список форм роботи, який є в арсеналі бібліотекарів. А свою майстерність в справі запровадження нових форм роботи відточують на семінарах та практикумах, які організовують для них методисти та провідні спеціалісти обласної бібліотеки. Бібліотека приділяє увагу дискусійним, діалоговим, ігровим формам роботи. Робота проходить в тісному зв’язку зі школами міста, позашкільними дитячими закладами. Для різних вікових груп оформляються цікаві книжкові виставки, виставки-вікторини, виставки однієї книги з яскравим художнім оформленням. Справжньою майстринею проведення масової роботи, улюбленицею дітей молодшого шкільного віку є Торопчина Л.В. В її арсеналі: літературні ранки «Щедрий вечір, добрий вечір», «Люба матуся рідненька», літературні свята: «В Лесиному гаї», літературні мандрівки, турніри допитливих, літературні ринги, палітри, години цікавих повідомлень, літературні ігри та лялькові театри. Для учнів 7-9 класів по поглибленому вивченню мистецтва працює клуб за інтересами «Червоні вітрила»-веде бібліотекар О.А.Кривошея, на молодшому відділі для учнів 2-3 класів народознавчий клуб «Калинонька». Можна виділити найактивніших читачів та учасників 90-тих: Матвіїшина Г., Матвіїшина О., Скицько К., Міздрюк В., Торопчин О., Коновалов Р., Красіна О., Пасько О. В умовах економічної скрути працівники бібліотеки під керівництвом Л.Д.Астраханцевої знаходили кошти на придбання призів, організацію солодких столів для своїх маленьких читачів.
З 2004р. і по сьогоднішній день посаду заступника директора по роботі з дітьми займає Сухорукова О.Д., яка розпочала свою трудову діяльність у 2000р. на юнацькому відділі обслуговування.

Заступник директора по роботі з дітьми
Сухорукова О.Д. (З 2004р.)
Зараз головною метою Новобузької районної бібліотеки для дітей якої є – формування, зберігання документально – інформаційних ресурсів та організація ефективного інформаційного обслуговування населення з використанням традиційних і нових інформаційно – бібліотечних послуг внаслідок впровадження нових технологій;

Відкриття Інтернет-центру в районній бібліотеці для дітей,2011
комплектування фонду; соціальне партнерство; правова просвітницька діяльність; популяризація краєзнавчих інформаційних ресурсів; збереження традицій та розвиток інновацій в бібліотечній справі.
З 2007р. згідно розпорядження ОДА «Про забезпечення прав дітей на вільний доступ до інформації за допомогою бібліотек системи» відновлено посади:методиста по роботі з дітьми та бібліографа по дитячій літературі.
Бібліотека для дітей є культосвітнім, дозвіллевим , інформаційним закладом для користувачів міста, методичним центром для 20 бібліотек – філій. У розпорядженні користувачів – бібліотечні фонди, які налічують 18626 тис . примірників науково- популярної , художньої, галузевої та ін. літератури. Кількість читачів, які відвідують бібліотеку складають 1800чол. в рік, кількість книговидач 42тис. прим., відвідування користувачами бібліотеки складає 22тис .
Для дітей молодшого шкільного віку діють клуби за інтересами “А у нас все для вас” пізнавального характеру - веде Торопчин О.С.,


20.03.2012р.
Бібліографічне королівство «Мого народу гілочка тернова»
для старшого шкільного віку- літературний «Червоні вітрила» - веде Кривошея О.А.


22.03.2012р.
Поетичні посиденьки: «Чудовий світ поезії»
До послуг користувачів інформаційно – ресурсного центру – безкоштовний інтернет, де можна знайти необхідну інформацію з різних куточків світу, скористатися віртуальною поштовою скринькою, попрацювати в програмі «Word».
На цьому історія Новобузької районної бібліотеки для дітей не закінчується. Це лише півстоліття. Попереду – тисячоліття. Адже, воістину, справджуються святі слова літописця Іларіона : “Ярослав посіяв книжними словами серця вірних людей, а ми лише пожинаємо книжне вчення”…

Немає коментарів:

Дописати коментар